Rögzített, fix fogsor higiéniája

Magyarországon több százezer páciensnek van kivehető protézise, és napjainkban egyre többen igénylik a rögzített vagy más néven fix fogsor által nyújtott előnyöket is.

A fix fogsor esetén is fontos a szájhigiénia!

Azonban minden fogmű esetében, úgy a műfogsornál is fontos a megfelelő szájhigiénia és a gondos ápolás.
A műfogsor sajnos számottevő esetben gombásodást okozhat, ami igencsak kellemetlen a viselőjének. Azonban nem szabad megijedni ettől, hiszen a gyógyítás rendkívül egyszerű, és egy kis odafigyeléssel megelőzhetjük azt, hogy újra kialakuljon a probléma.

A  bajt leginkább az okozza, hogy a komoly vagy teljes foghiánnyal küzdő pácienseknél csökken a természetes módon megtalálható baktériumok száma, és növekszik azok száma, amik a nyálkahártya segítségével szaporodnak el.
A szájüreg baktériumflórája felborul, és ha a beteg vércukorszintje nincs jól beállítva, akkor a gomba képes cukrot felvenni és burjánzani. Tovább nehezíti a helyzetet, hogy minél idősebbek vagyunk, annál inkább csökken a nyálmennyiségünk, amelyben így kevesebb lesz a jótékony összetevő, ami bevonja a szájüreg nyálkahártyáját.
A különböző betegségek, a kemoterápiás és sugárterápiás kezelés mellett pedig a szájszárazság is növelheti a gombásodás kockázatát.

Tanácsos éjszakára kivenni a protézist

A legfontosabb teendő ilyenkor a megfelelő szájhigiénia fenntartása; ide tartozik a műfogsor, valamint az azt tartó struktúra rendszeres és alapos tisztítása. Ilyen esetben tanácsos éjszakára kivenni a protézist, hogy helyreállítsuk a nyálkahártya keringését.
A gombásodás ellen gombaellenes szereket vethetünk be, amelyeket ecseteléssel vagy öblögetéssel vihetünk be a szájüregbe.

Régi, rossz állapotú műfogsora helyett készíttessen újat!

A rossz állapotban lévő műfogsorok helyett érdemes újat készíteni, azonban még a mintavétel előtt meg kell szüntetni a gombásodást. Figyelni kell arra is, hogy nem-e háttérbetegségek (mint például a cukorbetegség) okozta-e a problémás folyamatot, ezért érdemes kivizsgáltatni magunkat, és szakember segítségét kérni.

Elhanyagolt protézis? Ápolja és rögzítse

műfogsor ápolás

műfogsor tisztítás

Szomorú statisztikát lehet olvasni a protézist viselő magyarokról: a kivehető műfogsort  használóknak csak az egynegyede látogatja meg rendszeresen fogorvosát ellenőrzés céljából, és a csoport fele nem  használ műfogsor tisztító készítményeket

A műfogsor készítés az a kezdet, a protézis is ápolni kell!

A Corega által végzett nem reprezentatív felmérés szerint hiába van több mint félmillió magyarnak kivehető fogsora, a legtöbben nem tudják, hogyan kell megfelelően ápolni és tisztítani a protézist.  Sok páciens kevés információval rendelkezik a műfogsorral kapcsolatban, és leginkább házi módszereket alkalmaz a protézis tisztításhoz; ezek persze közel sem tudnak olyan hatékonyak lenni, mint professzionális szerek.

A műfogsort viselők nagy része csak szükség esetén látogatja meg fogorvosát, évente pedig csupán a negyedik jut el a szükséges kontrollra. Pedig sok problémára ezek az ellenőrzések világítanak rá, és csak így válik lehetővé a korai, időben történő kezelés.

Külön érdekesség, hogy a válaszadóknak csak körülbelül a fele volt elégedett a protézisével, és a legtöbb gondot annak instabil állapota jelentette.

fix fogsor

Sajnos még csak kevés páciens ismeri a fix fogsor lehetőségét, amellyel két vagy négy implantátum beültetésével tökéletesen tartó kivehető pótlást igényelhető. A régi foghiányból fakadó csonthiány is pótolható egy speciális műtét segítségével, ezért a páciensek nagyobb része alkalmas lehet a műgyökér beültetésével járó műtétre.

A műfogsor ápolásának fontossága

Nem elegendő csak elkészíttetni a műfogsort, ápolni kell a protézist is hasonlóan a fogakhoz.

műfogsor ápolás

műfogsor ápolás

A szájhigiéniáról történő gondoskodás fontossága nem szűnik meg abban a pillanatban, ahogy műfogsorunkat átvettük, hiszen a szájápolás nemcsak a fogak miatt fontos. Az elhanyagolt szájhigiénia akkor is komoly egészségkárosító hatással rendelkezik, ha saját fogazat nélküli szájról beszélünk.

Minden étkezés után este meg kell tisztinai a protézist!

A nem megfelelően tisztított fogsor alatt könnyedén és gyorsan elszaporodhatnak a gombák és baktériumok, amik idővel csúnya gyulladásos folyamatokat válthatnak ki a szervezetünkben. Éppen ezért fontos, hogy a lehető legtöbb étkezés után (valamint este kötelezően) megtisztítsuk a protézist.
Étkezések után azért fontos elvégezni egy kisebb takarítási procedúrát, mivel az étel könnyedén a protézis alá mehet, és ott erjedve nem éppen előnyös hatásokat fejt ki.

Házi praktikák a műfogsortisztító-készítmények helyett

Ha csak rövid időnk van, egy gyors leöblítés is sokat segíthet, de ha ráérünk, ne sajnáljuk az időt a tisztítástól. Ilyenkor a háziasabb praktikák is szóba jöhetnek: nem kell mindig a drága műfogsortisztító-készítményeket használni, hiszen az ilyen alkalmakkor sokat segíthet a szódabikarbóna vagy ecet is.
Előbbi sokoldalú házi csodaszer, és mint ilyen, egy bögrében elég egyetlen evőkanálnyi ahhoz, hogy hatékonyan megtisztítsa a fogpótlást. Utóbbiból három evőkanálnyit célszerű összekeverni egy bögrényi langyos vízzel, és rövid áztatás után újra mosolyoghatunk.

Műfogsor ápolás fogkrémmel!

A műfogsor tisztítható fogkrémmel is, ilyenkor ugyanazt a mozgást kell alkalmazni, mint az eredeti fogaknál, és óvatos, körkörös mozgással a pótlás szépen letakarítható.
Az esti tisztítás a fentiektől függetlenül is kiemelt fontosságú, ilyenkor már fogsortisztító tabletták használata javasolt.

A műfogsor ápolás fontos része az is, hogy mindent megteszünk az íny és a csont egészségéért. Bár a fogsor viselése miatt mind a kettő folyamatosan sorvadni kezd, fontos a megfelelő mennyiségű kalcium fogyasztása annak érdekében, hogy a későbbi problémákat kiküszöbölhessük.

8-10 évente érdemes új műfogsort készíttetni!

A szájban bekövetkezett változások miatt azonban 8-10 évenként célszerű lecserélni a fogsort. A protézisre a klinikák legtöbbje egy év garanciát ad, amely akkor érvényes, ha félévente kontrollvizsgálaton megjelenik a páciens.